IPBN: Situație Covid-19

INSTITUȚIA PREFECTULUI JUDEȚUL BISTRIȚA-NĂSĂUD

COMUNICAT DE PRESĂ 22.02.2021

Situația epidemiologică la nivelul județului Bistrița-Năsăud, astăzi, 22.02.2021, este următoarea:

• 8627 cazuri confirmate de CoVid-19;

• 227 cazuri active (dintre care 46 izolați în spital)

• 396 decese;

• 816 persoane în carantină;

• Au fost efectuate 84 teste, dintre care 82 teste rapide;

• 13792 doze vaccinuri aduse până în prezent, 12253 doze administrate;

• 321 doze administrate ieri, 21 februarie, dintre care 210 doza 1 și 111 rapel.

_________________________________

Precizări:

• Până în prezent, 1903 cadre medicale (55 medici, 137 asistenți, 1 kinetoterapeut) și 50 persoane parte din personalul auxiliar (infirmiere, brancardieri) au fost confirmate cu Coronavirus. Dintre acestea, 6 sunt cazuri active.

• 268 persoane confirmate cu Coronavirus sunt angajați ai unor agenți economici din județ. Dintre aceștia, 10 cazuri sunt active, restul au fost declarați vindecați.

• 71 persoane bolnave de CoVid-19 fac parte din personalul unor primării din județ. Dintre acestea, 6 cazuri sunt active, restul au fost declarate vindecate.

• Printre persoanele confirmate se află și patru angajati și un beneficiar ai unui centru de recuperare din județ.

• Printre persoanele confirmate se află și un fotbalist. Acesta a fost declarat vindecat.

• Printre persoanele confirmate se află un angajat și doi beneficiari ai unor centre pentru protecția copilului din județ.

• Printre persoanele confirmate se află și 3 angajați și 2 beneficiari ai unor centre de asistență pentru vârstnici.

• Printre persoanele confirmate se află și 9 cadre didactice din cadrul unor unități de învățământ din județ.

• Printre persoanele confirmate se află 7 elevi din cadrul unor unități de învățământ din județ.

• Printre persoanele confirmate se află șase angajați ai Consiliului Județean.

• Printre persoanele confirmate se află 4 angajați ai Serviciului Public Județean Salvamont.

INCIDENȚA CAZURILOR DE COVID-19 PE UNITĂȚI ADMINISTRATIV-TERITORIALE, CALCULATĂ CU FOCARE

22.02.2021

LOCALITATEPOPULATIECAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE
CICEU-GIURGEŞTI14758,14
MATEI24742,43
MILAŞ12271,63
LIVEZILE52631,52
COŞBUC19881,51
LECHINŢA62111,45
ŞINTEREAG36441,37
MUNICIPIUL BISTRIŢA967181,28
LEŞU29431,02
CETATE30550,98
ORAŞ BECLEAN126220,95
DUMITRIŢA33880,89
PETRU RAREŞ37370,80
MĂRIŞELU25450,79
SÂNMIHAIU DE CÂMPIE14460,69
MONOR13430,74
CĂIANU MIC43060,70
ORAŞ NĂSĂUD116690,69
TEACA57160,70
ZAGRA34610,58
ROMULI17900,56
BUDEŞTI18220,55
TELCIU59880,50
TIHA BÂRGĂULUI67300,45
GALAŢII BISTRIŢEI25220,40
CHIOCHIŞ27390,37
DUMITRA57800,35
BUDACU DE JOS33740,30
LUNCA ILVEI32910,30
ILVA MICĂ33850,30
ŞANŢ35300,28
URIU37890,26
BISTRIŢA BÂRGĂULUI45810,22
NIMIGEA54100,18
RODNA63480,16
MAIERU82400,12
ORAŞ SÂNGEORZ-BĂI120750,08