Festivaluri în județ

Primăria și Consiliul Local Rebra în colaborare cu Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud prin Serviciul Conservarea, Cercetarea, Protejarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Multimedia organizează

Spectacol Folcloric „De Sânpetru la Rebra” ediția a X-a

Invitați:

Ansamblul Folcloric „Doina Rebrei” (Rebra”
Soliștii: Jessica Cloșca, Daniela Nedelea, Ancuța Bârte, Sîia Gavriloaie, Marius Capătă, Cristian Hotea
Ansamblul Folcloric „Plaiuri Someșene” (Feldru)
Ansamblul Folcloric „Ciobănașul” (Șieuț)
Ansamblul Folcloric „Țarina Arieșului” (Turda)
Soliștii: Nelu Șopterean, Aurel Șuteau, Ionuț Suciu și Bianca Crișan
Sâmbătă, 29 iunie 2019, ora 15:00, Scena amenajată „peste apă”

Primăria și Consiliul Local Șieu în colaborare cu Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud prin Serviciul Conservarea, Cercetarea, Protejarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Multimedia

vă invită la

Festivalul Județean al Cântecului, Jocului și Portului de pe Valea Șieului – Șieu, 30 iunie 2019

În program:

Ora 11.00- Parada tradițională a portului popular – în centrul comunei Șieu
Ora 12.00 – Spectacol folcloric – Scena amenajată în Pădurea Posmuș

Invitați:

Ansamblul folcloric „Măgura Șieului” – Șieu
Ansamblul folcloric „Ciobănașul” – Șieuț
Ansamblul folcloric „Miorița” – Mărișelu
Ansamblul folcloric „Cununa Grâului” – Ocnița
Formația de dansuri bărbătești din Budacu de Sus
Ansamblul folcloric „Flori Dumitrene” – Dumitra
Ansamblul folcloric „Nunta Zamfirei T&M” junior – Livezile
Soliștii Maria Blaga, Adi Bumb și Dănuț Costinea

Primăria și Consiliul Local Silivașu de Câmpie în colaborare cu Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud prin Serviciul Conservarea, Cercetarea, Protejarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Multimedia

Festivalul Cântecului, Jocului și Portului de pe Cîmpie – ediția a 48-a

Duminică, 30 iunie 2019
În parcul din centrul Comunei Silivașu de Cîmpie

Program:

Ora 12:00 – Parada portului popular românesc
Ora 12:30 – Spectacol folcloric

Participă:

Fanfara Militară a Garnizoanei Bistrița
Ansamblul Folcloric „Dor de pe Câmpie” – Silivașu de Cîmpie
Ansamblul Folcloric „Flori Milășene” – Milaș
Ansamblul Folcloric „Flori de pe Câmpie” – Miceștii de Câmpie
Ansamblul Folcloric „Doina Sărmașului” – Sărmașu, județul Mureș
Ansamblul Folcloric „Floricică de pe tău” – Fărăgău, județul Mureș
Formația de dansuri din Sânmărtinu de Câmpie, județul Mureș
Ansamblul Folcloric „Doinița” al Cercului Militar Bistrița

Invitat special: Cristian Pomohaci

Primăria Și Consiliul Local Josenii Bîrgăului în colaborare cu: Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Centrul Județean Pentru Cultură Bistrița-Năsăud, Serviciul Conservarea, Cercetarea, Protejarea și Promovarea Culturii Tradiționale
organizează:

Josenii în sărbătoare

Sâmbătă, 29 iunie 2019, ora 12:00
Școala Gimnazială Josenii Bârgăului

COLOCVIUL cu titlul „Zilele obștei comunei Josenii Bârgăului”
ora 20:00 – Discotecă cu DJ – în curtea Școlii Gimnaziale

Duminică, 30 iunie 2019, ora 16:00 – SPECTACOL ARTISTIC
– Călin Brăteanu
– Ansamblurile „Străjăncuța” și „Dor Străbun” din Bilca, (județul Suceava) și Taraful lui Cotos
– Ansamblul Artistic Profesionist „Dor Românesc” Bistrița
– Ansamblul Folcloric „Flori Bârgăuane” Josenii Bârgăului
– Sabina Someșan
– Demonstrație de karate – Școala de karate „Tiger” – Josenii Bârgăului
– Ionuț Silviu Avram
– Violeta Todoran
– Bianca Găvan
– Trupa de dans „Axei and the Roses”
– Izabella Miron
Foc de artificii

Primăria și Consiliul Local Dumitrița ăn colaborare cu Consiliul Județean Bistrița-Năsăud,Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud prin Serviciul De Conservare, Cercetare, Protejarea și Promovarea Culturii Tradiționale, Literatură, Multimedia

Organizează:

Festivalul Interjudețean al Jocului Călușeresc
ediția a X-a, Budacu de Sus, Comuna Dumitrița
Duminică, 7 iulie 2019, Scenă în aer liber

În program:
Ora 12:00 – Parada tradițională a călușarilor
Ora 13:00 – Spectacol Artistic

Invitați:
Ansamblul Artistic Profesionist „Dor Românesc” – Bistrița
Fanfara de copii din Telciu
Ansamblul folcloric „Păunașii Salvei” – Salva
Ansamblul folcloric „Colibița” – Bistrița Bârgăului
Ansamblul folcloric „Măgura Șieului” – Șieu
Ansamblul folcloric „Baltagul” – Monor
Formația de călușari din Budacu de Sus
Formația de jocuri bărbătești din comuna Dumitrița
Ansamblul folcloric „Urmașii grănicerilor” – Budacu de Sus
Ansamblul folcloric „Junii Dumitriței” – Dumitrița
Ansamblul folcloric „Laleaua Pestriță” – Cetate
Acordare de premii elevilor merituoși din comună