IPBN: Bilanț Covid-19

INSTITUȚIA PREFECTULUI JUDEȚUL BISTRIȚA-NĂSĂUD

Situația epidemiologică la nivelul județului Bistrița-Năsăud, astăzi, 10.01.2021, este următoarea:

• 7720 cazuri confirmate de CoVid-19;

• 357 decese;

• 6944 persoane externate (5434 externate vindecate/1510 externate);

• 606 persoane în carantină;

• 421 persoane izolate;

• 119 teste efectuate, dintre care 109 la SJUB, restul la laboratoare private;

• 1280 persoane vaccinate până în prezent (125 persoane vaccinate în 9 ianuarie 2021)

_________________________________

Precizări:

• Până în prezent, 178 cadre medicale (50 medici, 127 asistenți, 1 kinetoterapeut) și 49 persoane parte din personalul auxiliar (infirmiere, brancardieri) și un angajat din cadrul personalului suport au fost confirmate cu Coronavirus.

• 234 persoane confirmate cu Coronavirus sunt angajați ai unor agenți economici din județ. Dintre acestea, 191 au fost externate.

• 62 persoane bolnave de CoVid-19 fac parte din personalul unor primării din județ. 19 persoane au fost externate.

• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 12 angajați ai DSVSA. Aceștia au fost declarați vindecați.

• Patru persoane bolnave de CoVid-19 fac parte din personalul Administrației Finanțelor Publice. Trei au fost declarate vindecate.

•Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 5 angajați ai Companiei de Drumuri și Poduri -Secția de Drumuri Naționale Bistrița-Năsăud.

• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 37 de pacienți și un angajat ai unui centru de dializă din județ. 24 persoane au fost declarate vindecate.

• 13 persoane dintre cele confirmate cu Coronavirus sunt din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean. Trei dintre acestea se află în izolare la domiciliu, iar restul au fost declarate vindecate.

• 28 persoane dintre cele confirmate cu Coronavirus sunt din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Bistrița – Năsăud. Patru dintre acestea se află în izolare la domiciliu, iar restul au fost declarate vindecate.

• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 46 angajați ai Inspectoratului Județean de Poliție. 4 dintre aceștia se află în izolare la domiciliu, iar restul au fost declarați vindecați.

• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 89 beneficiari, un asistent social, 12 angajați și un medic rezident de la șase centre de asistență pentru vârstnici din județ. Aceștia au fost declarați vindecați.

• Printre pacienții confirmați cu Coronavirus se află 5 asistenți, 4 ambulanțieri și un angajat ai Serviciului de Ambulanță Județean.

• Printre persoanele confirmate se află și doi angajați ai Casei de Pensii. Unul dintre aceștia a fost declarat vindecat.

• Printre persoanele confirmate se află și un angajat al Camerei de Comerț.

• Printre persoanele confirmate se află și un angajat al Instituției Prefectului.

• Printre persoanele confirmate se află și un angajat al Direcției de Sănătate Publică.

INCIDENȚA CAZURILOR DE COVID-19 PE UNITĂȚI ADMINISTRATIV-TERITORIALE, CALCULATĂ CU FOCARE

10.01.2021

LOCALITATEPOPULATIE INSCAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE (INS)
NEGRILEŞTI23905,86
MATEI25083,99
MUNICIPIUL BISTRIŢA945743,40
BRANIŞTEA30033,00
POIANA ILVEI15082,65
CĂIANU MIC42612,35
TEACA58012,24
COŞBUC19612,04
ORAŞ NĂSĂUD115831,81
LIVEZILE51521,75
ZAGRA34371,75
SPERMEZEU36521,64
ŞIEUŢ25741,55
CHIOCHIŞ27581,45
ORAŞ BECLEAN122361,39
BUDACU DE JOS33361,20
ŞANŢ35251,13
JOSENII BÂRGĂULUI53941,11
ŞINTEREAG36231,10
ŞIEU-MĂGHERUŞ47161,06
ŞIEU29101,03
TELCIU59471,01
LUNCA ILVEI33040,91
ILVA MICĂ34270,88
MILAŞ12200,82
PETRU RAREŞ37510,80
MĂRIŞELU25320,79
GALAŢII BISTRIŢEI25230,79
RUNCU SALVEI13220,76
SÂNMIHAIU DE CÂMPIE13380,75
MAIERU82250,73
SALVA27530,73
BISTRIŢA BÂRGĂULUI44610,67
CETATE29910,67
TIHA BÂRGĂULUI66970,60
ROMULI17820,56
URMENIŞ18260,55
BUDEŞTI18420,54
ORAŞ SÂNGEORZ-BĂI119070,50
PRUNDU BÂRGĂULUI63800,47
CHIUZA22010,45
PARVA25850,39
NUŞENI27620,36
LEŞU28570,35
LECHINŢA62280,32
RODNA63710,31
DUMITRIŢA33210,30
REBRIŞOARA48590,21
NIMIGEA53710,19
DUMITRA56650,18
FELDRU78320,13