IPBN: Situație Covid-19

INSTITUȚIA PREFECTULUI JUDEȚUL BISTRIȚA-NĂSĂUD

Situația epidemiologică la nivelul județului Bistrița-Năsăud, astăzi, 31.01.2021, este următoarea:

• 8245 cazuri confirmate de CoVid-19;

• 385 decese;

• 7745 persoane externate (5471 externate vindecate/2274 externate);

• 797 persoane în carantină;

• 241 persoane izolate;

• 94 teste efectuate, dintre care 60 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița, 26 teste rapide, restul la laboratoare private

• 6558 doze vaccinuri aduse până în prezent, 6048 persoane vaccinate, dintre care 2460 persoane în etapa a doua.

_________________________________

Precizări:

• Până în prezent, 190 cadre medicale (55 medici, 134 asistenți, 1 kinetoterapeut) și 49 persoane parte din personalul auxiliar (infirmiere, brancardieri) și un angajat din cadrul personalului suport au fost confirmate cu Coronavirus.

• 245 persoane confirmate cu Coronavirus sunt angajați ai unor agenți economici din județ. Dintre aceștia, 25 cazuri sunt active, restul au fost declarați vindecați.

• 68 persoane bolnave de CoVid-19 fac parte din personalul unor primării din județ. Dintre acestea, 7 cazuri sunt active, restul au fost declarate vindecate.

• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 38 de pacienți și un angajat ai unui centru de dializă din județ. 33 persoane au fost declarate vindecate.

• 14 persoane dintre cele confirmate cu Coronavirus sunt din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean. Trei dintre acestea se află în izolare la domiciliu, iar restul au fost declarate vindecate.

• 30 persoane dintre cele confirmate cu Coronavirus sunt din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Bistrița – Năsăud. O persoană este izolată la domiciliu, restul au fost declarate vindecate.

• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 49 angajați ai Inspectoratului Județean de Poliție. O persoană se află în izolare la domiciliu, iar restul au fost declarate vindecate.

• Printre persoanele confirmate se află și trei angajati ai unui centru de recuperare din județ.

• Printre persoanele confirmate se află doi angajați ai Direcției de Sănătate Publică.

• Printre persoanele confirmate se află și 3 angajați ai Consiliului Județean. Unul dintre aceștia a fost declarat vindecat.

• Printre persoanele confirmate se află nouă angajați ai DGASPC.

• Printre persoanele confirmate se află și un angajat al OCPI. Acesta a fost declarat vindecat.

• Printre persoanele confirmate se află și un angajat APIA.

• Printre persoanele confirmate se află și un angajat al Administrației Finanțelor Publice.

• Printre persoanele confirmate se află și două cadre didactice din cadrul unor unități de învățământ din județ.

• Printre persoanele confirmate se află și un angajat al Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud.

• Printre persoanele confirmate se află și un fotbalist.

• Printre persoanele confirmate se află și un angajat al unui centru pentru protecția copilului din județ.

INCIDENȚA CAZURILOR DE COVID-19 PE UNITĂȚI ADMINISTRATIV-TERITORIALE, CALCULATĂ CU FOCARE

31.01.2021

LOCALITATEPOPULATIECAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE
MILAŞ12354,05
ILVA MICĂ33992,06
MUNICIPIUL BISTRIŢA966951,86
BUDEŞTI18271,64
URIU38091,58
MĂRIŞELU25591,56
CĂIANU MIC43131,39
MĂGURA ILVEI21201,42
LEŞU29591,35
POIANA ILVEI15121,32
ORAŞ BECLEAN126481,27
LECHINŢA62391,28
MATEI24931,20
RODNA63931,09
ŞINTEREAG36371,10
SILIVAŞU DE CÂMPIE9691,03
CHIUZA22390,89
DUMITRA57480,87
ZAGRA34540,87
ŞIEU-ODORHEI23180,86
NEGRILEŞTI25010,80
CICEU – MIHĂIEŞTI12290,81
PETRU RAREŞ37470,80
RUNCU SALVEI13280,75
SÂNMIHAIU DE CÂMPIE14610,68
JOSENII BÂRGĂULUI54160,74
SALVA27370,73
NUŞENI28120,71
ORAŞ NĂSĂUD116970,68
CICEU-GIURGEŞTI14910,67
BISTRIŢA BÂRGĂULUI45880,65
ŞANŢ35300,57
NIMIGEA54190,55
TEACA57730,52
ORAŞ SÂNGEORZ-BĂI120720,41
ŞIEU-MĂGHERUŞ47290,42
ILVA MARE24430,41
GALAŢII BISTRIŢEI25360,39
ŞIEU28890,35
BUDACU DE JOS33890,30
DUMITRIŢA34040,29
LUNCA ILVEI33080,30
MAIERU82590,24
REBRIŞOARA48990,20
LIVEZILE53660,19
TELCIU60270,17
PRUNDU BÂRGĂULUI64080,16
TIHA BÂRGĂULUI67240,15
FELDRU79980,13