Premiile mun. Bistrița

Astăzi, 30.12.2020, de la ora 16.00, are loc Gala premiilor anuale ale municipiului Bistriţa.
Manifestarea se află la cea de-a 21-a ediţie şi reuneşte personalităţi ale vieţii publice locale, oameni creativi, talentaţi, care au performat în profesiile pe care şi le-au ales, oameni dedicaţi care, prin munca susţinută şi performanţele obţinute, constituie modele pentru comunitate.

Din cauza restricțiilor impuse de pandemia Covid 19, manifestarea se va desfășura fără accesul publicului și cu respectarea tuturor măsurilor de protecție.

Pentru a veni în întâmpinarea dorinței celor care ar fi vrut să ia parte la eveniment, Festivitatea de decernare a Premiilor municipiului Bistrița va fi transmisă în direct pe site-ul a Primăriei municipiului Bistrița www.primariabistrita.ro.

PREMIILE  ANUALE  ALE MUNICIPIULUI BISTRIŢA 2020

  1. Secțiunea învăţământ:

– elevi calificați la faza naţională la mai multe discipline pentru anul şcolar 2019-2020, respectiv care au obținut premiul I la faza județeană a olimpiadelor

PopData depuneriiCine propuneNominalizareUnitatea de învățământPremiu/ rezultate obţinute
 88379/07.12.2020ISJIlișuan Iannis Patriciu  Colegiul Național „Liviu Rebreanu”Premiul I – Olimpiada de Chimie Premiul I – Olimpiada de Fizică Premiul I – Olimpiada interdisciplinară ”Științele Pământului”
 88379/07.12.2020ISJGuzu Cristiana    Colegiul Național „Liviu Rebreanu”Premiul I- Olimpiada de lingvistică „Solomon Marcus” Premiul I – Olimpiada de Chimie Premiul I – Olimpiada de Biologie
 88379/07.12.2020ISJ  Fiscutean Daria Miruna    Colegiul Național „Liviu Rebreanu”Premiul I – Olimpiada de limba și literatura română pentru școli/secții cu predare în limbile minorităților și pentru românii din diaspora Premiul I – Olimpiada de limbă și literatura germană maternă

 –   elevi care au obținut nota 10 la Evaluarea Națională și  nota 10 la Bacalaureat  în anul 2020

Nr. crt.Data depuneriiCine propuneNominalizarePremiu/ rezultate obţinute
1.88379/07.12.2020ISJChiciudean DorotheaȘcoala Gimnazială Nr.1 A obținut nota 10 la Evaluare Națională 2020
2.88379/07.12.2020ISJChișbora Miruna CristianaȘcoala Gimnazială Nr. 1 A obținut nota 10 la Evaluare Națională 2020
3.88379/07.12.2020ISJTămaș Miriam DorisȘcoala Gimnazială Nr. 1 A obținut nota 10 la Evaluare Națională 2020
4.88379/07.12.2020ISJSilaș Raul AdrianȘcoala Gimnazială  Avram Iancu A obținut nota 10 la Evaluare Națională 2020
5.88379/07.12.2020ISJBechis Jessica RebeccaColegiul Național Liviu Rebreanu A obținut nota 10 la Bacalaureat 2020
6.88379/07.12.2020ISJFătu Raul IacobColegiul Național Andrei Mureșanu A obținut nota 10 la Bacalaureat 2020
  1.  Secțiunea sport:

– sportivi cu rezultate în competiții naționale și internaționale

Nr. crt.Data depuneriiCine propuneNominalizareAntrenorPremiu/ rezultate obţinute
1.89767/10.12.2020DJST-BNPlaian Tania MariaFilipaș MarianPremiul V – Campionatul European de juniori – Tenis de masă
2.89767/10.12.2020DJST-BNHogiu PetricăDrăguș RodicaPremiul I – Campionatul Balcanic de seniori – Schi fond
3.89767/10.12.2020DJST-BNSîngeorzan DragoșSângeorzan RaduPremiul V – Campionatul European de Karate Kyokusin seniori
4.89767/10.12.2020DJST-BNAntoneac AdrianaSângeorzan RaduPremiul V – Campionatul European de Karate Kyokusin seniori
5.89767/10.12.2020DJST-BNEchipa de handbal fete CS Gloria 2018Pașca HorațiuPremiul V-VIII – Cupa EHF
6.88075/07.12.2020Asociația Club Sportiv Atsumi Dance  –  Rodica DobranișDobraniș DenisVârtic TeodorComponent al lotului federal național din cadrul Federației Române de GO Locul I – Cupa Românie (octombrie 2020) Locul I – Campionatul Național Individual U20 (noiembrie 2020) Locul I – Campionatul Național 9×9 (noiembrie 2020) Locul I – Campionatul Național Blitz (noiembrie 2020) Locul I sau II – Campionatul Național Individual ( se va juca la baraj pentru locul I-II- noiembrie 2020) Locul III – Campionatul Național pe Echipe (noiembrie 2020)
7.88072/07.12.2020Asociația Club Sportiv Atsumi Dance  –  Rodica DobranișDobraniș DariusVârtic TeodorComponent al lotului federal național din cadrul Federației Române de GO Locul I – Campionatul Național Individual Tineret (noiembrie 2020) Locul II – Campionatul Național 9×9 (noiembrie 2020) Locul III – Campionatul Național Individual (noiembrie 2020) Locul III – Campionatul Național pe Echipe (noiembrie 2020) Locul V – Campionatul Național Blitz (noiembrie 2020) Locul VI – Cupa Românie (octombrie 2020)
8.88077/07.12.2020Asociația Club Sportiv Atsumi Dance  –  Rodica DobranișȚifrea Bogdan ȘtefanVârtic TeodorVicecampion Național la categoria sub 12 ani Locul II – Campionatul Național Individual U12 (noiembrie 2020) Locul III – Campionatul Național pe Echipe (noiembrie 2020)    
9.89293/09.12.2020Top Dance LifeTurlaș Vlad Darius și Rafa Mădălina Diana  Galbăn Dorin RăzvanVicecampioni la Campionatul Național de Dans Sportiv categoria de vârstă 14-15 ani. Prin acest rezultat au obținut calificarea la Campionatul Mondial de Dans Sportiv.

        –sportivi selecționați în loturi naționale

Nr. crt.Data depuneriiCine propuneNominalizareAntrenorPremiu/ rezultate obţinute
1.89767/10.12.2020DJST-BNDincă Elena NicoletaPașca HorațiuSportiv în lotul național – Handbal , CS Gloria 2018
2.89767/10.12.2020DJST-BNMăzăreanu Ana MariaPașca HorațiuSportiv în lotul național – Handbal , CS Gloria 2018
3.89767/10.12.2020DJST-BNMusteață LianaMuti MariusSportiv în lotul național –Taekwondo, CS Ilyo Bistrița
4.89767/10.12.2020DJST-BNBorzei DanaZăpârțan NicolaeSportiv în lotul național – Box, CSM Bistrița
5.89767/10.12.2020DJST-BNTurc AnamariaZăpârțan NicolaeSportiv în lotul național – Box, CSM Bistrița
6.89767/10.12.2020DJST-BNMotogna TimeeaZăpârțan NicolaeSportiv în lotul național – Box, CSM Bistrița
7.89767/10.12.2020DJST-BNCocoș CarmenZăpârțan NicolaeSportiv în lotul național – Box, CSM Bistrița
8.89767/10.12.2020DJST-BNSolomon DanielZăpârțan NicolaeSportiv în lotul național – Box, CSM Bistrița
9.89767/10.12.2020DJST-BNMarc RăzvanVug Vasile Vug MirelaSportiv în lotul național – Gimnastică artistică, CSM Bistrița Locul 3 individual compus campionat maiștrii  
10.89767/10.12.2020DJST-BNNeagu EmilianVug Vasile Vug MirelaSportiv în lotul național –Gimnastică artistică, CSM Bistrița
11.89767/10.12.2020DJST-BNMazilu ȘtefanVug Vasile Vug Mirela  Sportiv în lotul național – Gimnastică artistică, CSM Bistrița
12.89767/10.12.2020DJST-BNMăricuț Alexandra- DanielaSaranciuc MugurSportiv în lotul național – Haltere, CSM Bistrița
13.89767/10.12.2020DJST-BNIsofache Cosmin-FlorentinSaranciuc MugurSportiv în lotul național – Haltere, CSM Bistrița
14.89767/10.12.2020DJST-BNIsofache Dan-IulianSaranciuc MugurSportiv în lotul național – Haltere, CSM Bistrița
15.89767/10.12.2020DJST-BNCsengeri Monica- SunetaFătu Ovidiu, Chivu AdrianSportiv în lotul național – Haltere, CSM Bistrița
16.89767/10.12.2020DJST-BNVizitiu FlorinFătu Ovidiu, Chivu AdrianSportiv în lotul național – Haltere, CSM Bistrița
17.89767/10.12.2020DJST-BNBerchi DanaFătu Ovidiu, Chivu Adrian  Sportiv în lotul național – Haltere, CSM Bistrița
18.89767/10.12.2020 89618/10.12.2020DJST-BN/Nagy Ionela Cristina  Nagy Radu-CristianFătu Ovidiu, Chivu AdrianSportiv în lotul național – Haltere, CSM Bistrița
19.89767/10.12.2020DJST-BNPapolți NarcisFătu Ovidiu, Chivu AdrianSportiv în lotul național –Haltere, CSM Bistrița
20.89767/10.12.2020DJST-BNTănasă Ștefan-CodruțFătu Ovidiu, Chivu AdrianSportiv în lotul național – Haltere, CSM Bistrița
21.89767/10.12.2020DJST-BNZăgrean BiancaLăzărescu ClaudiaSportiv în lotul național – Sanie, CSM Bistrița
22.89767/10.12.2020DJST-BNHăngănuț DariusDrăguș RodicaSportiv în lotul național – Schi-fond – Biatlon, CSM Bistrița
23.89767/10.12.2020DJST-BNClapa Andreea-Teodora  Filipaș MarianSportiv în lotul național –Tenis de masă, CSM Bistrița
24.89767/10.12.2020DJST-BNSîngeorzan IoanaFilipaș MarianSportiv în lotul național –Tenis de masă, CSM Bistrița
25.89767/10.12.2020DJST-BNSzilagyi PaulFilipaș MarianSportiv în lotul național –Tenis de masă, CSM Bistrița  

                 III. Secţiunea cultură:

Nr. crt.Data depuneriiCine propuneNominalizarePremiu/ rezultate obţinute
1.87706/03.12.2020Victor ȘtirDavid DorianA publicat în anul 2020 trei cărți de poezie : “Linia de plutire”, “Ultime poeme” și “Din scrisorile lui Tristan”, excelent primite de critica literară. Este unul din cei mai importanți scriitori ai generației sale și nu  numai, fiind o personalitate aparte, foarte activă, vizibilă în viața culturală a Bistriței și care a adjudecat importante premii literare la nivel național.  
2.        89608/10.12.2020Uniunea Artiștilor Plastici Bistrița  – Oliv MirceaAndreea Gal și Paul TârziuPentru experimentul de poezie și pictură- instalație în spațiul expozițional pentru a consemna legătura dintre pictură și poezie care în anul 2010 devine „Book of Rain”, iar apoi în 2018 devine „BAD SKIN”, iar în anul 2020 se materializează în formă tipografică în volumul „Sunt zile în care cerul îți moare în brațe”. Cele trei experimente evenimente experimentale, în ordinul vizualității, întinse pe durata unui deceniu (2010-2020) au unicitate și o expresivitate de necontestat.
3.    89608/10.12.2020Uniunea Artiștilor Plastici Bistrița – Oliv Mircea  Michel VinayPentru expoziția de pictură și obiect „Portret al autorului pentru sine însuși” care a fost organizată la Galeria ARCADE  24 a Uniunii Artiștilor Plastici din Bistrița, urmând a fi apoi itinerată la Institutul Francez din Cluj.  
4.89827/10.12.2020Centrul Județean Pentru Cultură – Țărmure Gavrilă  Ada MileaPremiul Uniter – pentru cel mai bun spectacol  – Chiritza în Concert (septembrie 2020)  
5.89827/10.12.2020Centrul Județean Pentru Cultură – Țărmure GavrilăPop ȘtefanTenor roman – secția Canto A luat premiul ”Oscar della Lirica” A concertat pe marile scene ale lumii. Teatr -Teatro Verdi di Trieste – debut în rolul “Gennaro” din opera “Lucrezia Borgia de Donizetti”.
-Teatro Regio di Torino debut în rolul “Ismaele” din opera “Nabucco” alături de Leo Nucci.
-Teatro Antico Taormina, La Traviata.
– Concert Aniversar, Opera Maghiară Cluj-Napoca .
-” The Voices ”  – Concert Placido Domingo în Gyor Ungaria.
– La Boheme alături de Angela Gheorghiu, în deschiderea stagiunii Aniversare 200 de ani a Operei Royal de Wallonie-Liège, spectacol înregistrat de către Mezzo si Arte TV.  
6.89827/10.12.2020Centrul Județean Pentru Cultură – Țărmure GavrilăDan ComanScriitor a cărui cărți au fost traduse în mai multe limbi: volumul „Parohia” în poloneză și „Insectarul Coman” în limba spaniolă.  Dan Coman este organizatorul festivalului de poezie și muzică  – “Poezia e la Bistrița”. În anul 2020 publică volumul „Alesul. Poeme 2003 -2017”
7.89827/10.12.2020Centrul Județean Pentru Cultură – Țărmure GavrilăMarcel LupșeVernisaje al artistului Marcel Lupșe la Muzeul Național al Literaturii Române, Galeriile Karo Bacău, Complexul Muzeal Bistrița – Nasăud, Muzeul de Artă Cluj-Napoca  cu expoziția DESCÂNT- Pictură/Desen/Obiect.

         IV. Secţiunea ştiinţă şi economie:

Nr. Crt.Data depuneriiCine propuneNominalizarePremiu/ rezultate obţinute
1.  85418/23.11.2020Camera de Comerț și Industrie Bistrița-Năsăud – Vasile Bar  Terea Alexandru SorinDirector tehnic  și de calitate la MPI  Steelprocess SRL Bistrița – a depus la Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci București soluția tehnică intitulată  “Contragreutate”. Brevet de invenție
2.84485/19.11.2020Boarescu Paul-MihaiBoarescu Paul-MihaiA obținut titul de Doctor în Medicină cu calificativul Magna Cum Laude (excelent) cu lucrarea „Efectele curcuminei în infarctul miocardic  indus experimental”
3.90349/14.12.2020Poienaru Ioan FlorinPoienaru Ioan FlorinA obținut titul de Doctor în Teologie cu lucrarea Regatul de Nord, Israel (926-721 î.HR.)